WinASER

WinASER GENEL SİSTEMİ

WinASER sistemi, buraj makinası operatörünün sisteme veri yüklemesinin ardından makinalı yol tamiratının sisteme yüklenen verilere göre otomatik olarak yapılmasını sağlayan yazılım ve donanım tabanlı ileri teknoloji ürünüdür.

WinASER buraj makinası aküsünden kendisine ait ayrı sigortalar üzerinden arka kabin panosuna direk çekilen 24 VDC enerji hattından beslenir.

Ölçüm ve Çalışma Modu

WinASER sistemi içerisinde, “ölçüm” ve “çalışma” modu olarak iki farklı mod vardır. Ölçüm modunda buraj makinesi ile hattın fleş, dever, sağ ve sol nivelman ölçümü yapılarak, bu değerlerinin grafikleri ekrana yol Km bilgisi ile senkronize olacak şekilde çizdirilebilir.

Çalışma modunda ise makine, operatörün sisteme yüklediği hat geometrisi verilerini işlemeye olanak sağlar. Çalışma modunda grafik üzerinde operatörün sisteme yüklediği geometri verileri ilgili grafiklerde farklı renklerde gözlemlenip aynı zamanda makine buraj çalışması yaparken de hattın fleş-dever-nivelman ölçümlerini aynı grafikler üzerinde gözlemleyebilir.

Bu grafik görüntüleri bilgisayarda istenilen isim altında dosya içerisinde kayıt edilebilir ve taşınabilir bellek aracılığı ile taşınabilinir.

Araç Tipi

WinASER istenilen makine tipine kurulum yapmayı olanak sağlar ve her türlü makineyi destekler. İstenilen makine özelliklerinin sistemi girilmesi yeterlidir.

Hat Geometrisi Parametrelerinin İşlenmesi

Daha önceden oluşturulmuş Dresaj-Nivelman yada Fleş-Dever demiryolu hat geometri bilgilerinin WinASER sisteme yüklenmesi ile otomatik yol tamiratı başlanır. Böylelikle hat bilgilerinin tekrar veri girişi yapılmasına gerek kalmadan daha hızlı bir şekilde sistem çalışmaya hazır edilir.

WinASER otomatik yol tamiratını, durak noktaları temelinde işler. Durak noktası tanım olarak demiryolu hat geometrisinin değişime başladığı noktalardır. Durak noktaları grafikler üzerinde renkli geometri çizgileri üzerinde beyaz noktalar olarak gösterilir.

Kurp Bilgilendirmesi

Sisteme girilmiş olan kurp parametreleri bilgisinden yararlanarak, sayıcıdan gelen pozisyon verisine göre, kurbun fleş, ön araba deveri, orta araba deveri ve indirme değerleri anlık olarak hesaplanarak analog çıkış verisi şeklinde makineye ulaşmaktadır.

S kurplarda dever yönü değiştiğinde makinede bulunan dever yön şalterinin değiştirilmesi gerektiğinden, sistem dever yön değişimine 10 metre kala sesli ve görsel ikaz vermektedir.

Durak Noktalarına Senkronizasyon

Mesafe bilgisi, makine ön ölçüm tekerine yerleştirilmiş olan sayaç sayesinde WinASER tarafından hassas olarak hesaplanır. Senkronizasyon bilgisi için, tanımlanan durak noktalarına 10 metre mesafe kala operatörü görsel ve sesli olarak ikaz edilir.

Senkronizasyon mesafesi içerisinde “Sonraki Durak” metraj arka fonu kırmızı renge döner ve sesli olarak operatör ikaz edilir. Operatörün senkronizasyon tuşuna basması ile beraber konum otomatik olarak durak noktasına senkron olur ve WinASER bu noktanın verilerini derhal işlemeye başlar.

Kabinler Arası Senkronizasyon

WinASER yazılılmı hem arka kabin paneli hem de ön kabin paneline yüklü bulunmaktadır. WinASER çalışır iken ön kabin veya arka kabin panelinden aynı anda sistemi gözlemleyip kontrol etmeniz mümkündür.

Raporlama

WinASER programı hem ölçüm zamanında hem de çalışma zamanında alınan verilerin raporlanmasını olanak sağlamaktadır. WinASER Raporlama özelliği, verilerin PDF formatında kayıt edilmesine ve raporun ister dijital ortamda ister doküman çıktısı olarak saklanılmasını sağlar.

Videolar

ASER İLETİŞİM
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
Yeniliklerden haberdar olmak istermisiniz.